Россия Федерациясе Президентын сайлаулар үткәрүне иҗтимагый күзәтү

2024 елның 17 марты, якшәмбе

Азнакай районы

Бөтен гаилә белән тавыш бирәләр: кечедән алып олысына кадәр

Әлки районы

Әлки районы сайлау участокларында Россия Президентын сайлауда тавыш бирүнең өченче көне традицион рәвештә Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы гимны белән башланды. Стационар һәм көчле тавыш бирү тартмалары мөһерләнгән. Тавыш бирүнең сере тулысынча саклана, барлык кабиналар пәрдәләр белән ябык. Россия Президентын сайлау турында төп мәгълүмат белән стендлар рәсмиләштерелгән.

1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышы инвалиды, быел үзенең 100 яшь тутырачак Фәхретдинов Хазим Мәрдегалләм улы Россия Президентын сайлауда үз тавышын бирде.

Әлмәт районы

Сайлау участокларында бәйрәм атмосферасы хөкем сөрә, конкурслар һәм мастер-класслар үткәрелә.

Әлмәткә халыкара күзәтүчеләр делегациясе килде. Чит ил дәүләтләре вәкилләре яшьләр үзәгендә урнашкан 792 нче участок сайлау комиссиясендә булдылар. Алар тавыш бирү барышын участок ябылуга кадәр күзәттеләр.

Әлмәтнең иң өлкән кешесе, Бөек Ватан сугышы ветераны Борзова Людмила Даниловна Россия Президентын сайлауда катнашты.

Яңа гына ир белән хатын булган яшь пар Павел һәм Айгөл гражданлык бурычларын кичектермәскә карар итәләр һәм Загстагы тантанадан соң сайлау участогына киттеләр.

Арча районы

Мин, күзәтүче буларак, вакыйгаларның үзәгендә торам. 939 нчы Арча сайлау участогында Россия Федерациясе Президентын сайлау процессына чумдым. Һәм мин кешеләргә сайлау участогының ачылганнан алып тавышларны санауга кадәр ничек эшләве турында сөйли алам дип уйлыйм.

Комиссия әгъзалары үзләренә бирелгән сорауларга проблемаларсыз җавап бирәләр: теркәлгән сайлаучылар саны, өйдә тавыш бирү өчен гаризалар турында һ.б. шулай ук сайлаучылар исемлеге белән журналны өйрәнү һәм участокны карау белән проблемалар тумады.

Тавыш бирү барышын күзәтү бик кызыклы. Күпчелек кеше яхшы кәефтә һәм тавыш бирүнең мөһимлеген аңлый, сайлау барышы белән кызыксына, туганнарына, күршеләренә сайлаулар турында искә төшерәчәкләрен әйтә, алар килсеннәр һәм үз тавышларын бирсеннәр өчен. Кешеләрнең бу сайлауларга битараф булмавын күрү рәхәт иде.

Беренче тапкыр тавыш бирүчеләрне күзәтү кызык. Яшьләр борчыла, әмма бюллетень урнага төшерелгәннән соң, дулкынлану юкка чыга, ә йөзләрендә канәгать елмаюлар пәйда була.

Сайлау участогында сакчылар белән эш бик яхшы, җаваплы оештырылган. Эчке эшләр бүлегеннән бер, Гадәттән тыш хәлләр министрлыгынннан 1 хезмәткәр бар иде..

Сайлау участогында санитар нормаларны үтәүгә игътибар итәсем килә. Минемчә, чисталык бик мөһим, аеруча грипп, ОРВИ, башка инфекцияләр һәм вируслар саны арткан чорда.

Гомумән алганда, участокта тавыш бирү процессы тыныч узды, сайлау участогында бернинди дә хокук бозулар яки бәхәскә керүләр булмады.

Балтач районы

Көн тыныч, штат режимында узды.

Олы яшьтәгеләр һәм мөмкинлекләре чикле булган кешеләрнең сайлауларда катнашуы бик мөһим. Бу алар өчен дә сәяси яктан мөһим вакыйга. Әби-бабайлар үзләре әйтүенчә, алар комиссия әгъзаларын тавыш бирү өчен көткәннәр. Моннан тыш, аларның һәрберсе беренче сайлау тарихы белән уртаклашып, үз тормышы турында сөйләде. Олы яшьтә дә кешеләрнең илнең сәяси тормышына җаваплы караулары шатлыклы.

Сайлаучылар үз йорт хайваннарын да өйдә калдырмаганнар, алып килгәннәр.

Буа районы

Буа сайлау участокларында үзешчән сәнгать артистлары концертлары оештырылды. Мәдәният хезмәткәрләре сайлаучыларны төрле телләрдә җырлар белән каршы алды.

97 яшьлек Бөек Ватан сугышы ветераны Котдус Мулюков сайлау участогына улы һәм оныклары белән килгән.

Котдус Мулюков, олы яшьтә булуына карамастан, участокка үзе килергә һәм бюллетеньне тавыш бирү урнасына төшерергә карар итә. Сайлауларга ул папахка һәм үзенең орден һәм медальләр белән пиджагын кия, элеккеге фронтовикның уннарча ордены бар.

«Яхшы вакытта яшибез, сайлауларга даими рәвештә барам, якты киләчәкне үзем өчен генә түгел, ә балаларыбыз өчен дә сайлыйм», - ди Котдус Мулюков.

Чүпрәле районы

Яшул Үзән районы

Кама Тамагы районы

Беренче сайлаучыларны татлы бүләк белән котладылар.

Лениногорск районы

Тавыш бирүнең өченче көне штат режимында уза. Кешеләр ашыкмауларына шат, чөнки өч көн дәвамында тавыш бирергә мөмкин. Уңайлы датаны сайлап гражданлык бурычын үтәү күпкә уңайлырак. Гомумән, сайлау участокларында катнашучылар саны югары. Яхшы атмосфера хөкем сөрә.

Менделеевск районы

Минзәлә районы

Мөслим районы

Сайлау участокларында гадәттән тыш хәлләр теркәлмәгән. Барлык сайлау участоклары штат режимында эшләде. Сайлаулар оештыру буенча искәрмәләр, дәгъвалар, сайлаучыларның законлы хокукларын һәм Россия Федерациясенең сайлау законнарын бозулар сайлаучылар, күзәтүчеләр тарафыннан кертелмәгән.

Һәр көн сайлау участок комиссиясе эше Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы дәүләт гимннарыннан башланды. Сайлау участокларында үзешчән сәнгатьтә катнашучыларның концерт номерлары күрсәтелде, музыкаль бизәлеш сайлаучыларның бәйрәм кәефен тудырды.

Үзәк мәйданда ярминкә, бәйрәм концерты, халык уеннары оештырылды. Бәйрәм көне күңелле җырлар һәм дәртле уеннар белән узды.

Яр Чаллы шәһәре

Норлат районы

Штат режимында эшлибез. Халыкның активлыгы кимемәгән. Кәеф яхшы. Масленица шәһәрнең өч микрорайонында узды.

Питрәч районы

Сайлаучыларда шатлыклы һәм бәйрәм кәефе.

Сайлау участогына һәркем килде, беркемне дә өйдә калдырмадылар.

Балык Бистәсе районы

Ютазы районы

Районыбызның иң өлкән сайлаучысы, Бөек Ватан сугышында катнашучы Хәертдинова Мөхтәрәмә Хәертдин кызы тавыш бирде. Быел апрель аенда аңа 105 яшь булачак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: