Татарстан Республикасы Гаиләгә юнәлешле коммерцияле булмаган оешма Остазлык мәктәбе укуның беренче модулен тәмамлады

2024 елның 28 феврале, чәршәмбе

2024 елның 26 февралендә Казан шәһәрендә Ак Барс банкы корпоратив университеты базасында гаиләгә юнәлешле коммерцияле булмаган оешмалар вәкилләре өчен «НКО үсеш стратегиясен эшләү» IV зона стратегик сессиясе узды. Элегрәк зона сессияләре Алабуга, Яшел Үзән һәм Әлмәт шәһәрләрендә узды.

Бу Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы тарафыннан Ак Барс банкы корпоратив университеты белән берлектә «АК Барс СОЗИДАНИЕ» Хәйрия фонды һәм «Сәламәтлек ягыннан мөмкинлекләре чикләнгән затлар белән эшләү буенча республика югары уку йортларара үзәге» коммерцияле булмаган автоном оешмасы ярдәме белән эшләнгән Стратегик идарә буенча белем бирү программасының беренче модуле.

2024 елның гыйнварыннан февраленә кадәр Татарстанның 120 гаиләгә юнәлешле коммерцияле булмаган оешма вәкилләре уку вакытында стратегик планлаштыруның төп процесслары белән таныштылар, үз оешмалары стратегиясе элементлары проектының беренчел вариантын эшли алдылар һәм хезмәттәшләре белән фикер алыштылар, партнерлык мөнәсәбәтләре кысаларында үсеш һәм үзара эш итү нокталарын билгеләделәр.

«Барлык 4 сессия дә катнашучыларның максималь катнашуы һәм аларның ачык булулары, бу вакытта тыңлаучылар дәрес ахырында партнерлык, коллаборация турында килешәләр. Һәм бу атмосфера барлыкка килгәч, онлайн-форматка күчеп була, анда стратегия эшләү буенча консультацияләр, шулай ук фикерләү һәм лидерлык сыйфатлары белән эшләү дәвам итәчәк», – диде икътисад фәннәре кандидаты, «АК БАРС» Банк гавасм акционерлык җәмгыяте корпоратив университетының бизнес-тренеры Әлфия Сафина.

Икенче укыту модуле кысаларында агымдагы елның март-апрель айларында цифрлы тренингспейс платформасында идарә итү компетенцияләре күнекмәләрен үстерү буенча онлайн-тренинглар сериясе планлаштырылган.

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе, фәлсәфә фәннәре кандидаты Зилә Вәлиева бизнес белән берлектә гамәлгә ашырыла торган әлеге пилот белем бирү проектының республикада коммерцияле булмаган секторны тотрыклы үстерү өчен әһәмиятен ассызыклады.

Проект инициаторы, Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының Социаль мәсьәләләр, хәйриячелек һәм коммерцияле булмаган секторны үстерү комиссиясе рәисе, «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» Хәйрия фонды директоры Әлфия Вәлиева билгеләп үткәнчә, социаль инновацияләр инициаторы буларак, коммерцияле булмаган оеешмалар зуррак әһәмияткә ия булалар һәм дәүләт һәм бизнесның тулы хокуклы партнерлары булалар. Коммерцияле булмаган оешмалар өчен стратегия эшләү формаль хисап бирү һәм урнаштыру өчен түгел, ә күпчелек оешмаларның үз миссиясе кысаларында конкрет максатларга ирешкәндә аны эффектив куллану өчен аз ресурслылыгы аркасында кирәк, бу, әлбәттә, секторара социаль партнерлыкта озак вакытлы ышанычлы мөнәсәбәтләр булдыруга ярдәм итә.

Алга таба һәр оешма эчендә программа документын төзү өчен стейкхолдерларны җәлеп итеп зур эш башкарылачак һәм май аенда программада катнашучы оешмаларның стратегияләрен тәкъдим итү булачак.

Мәгълүмат өчен: белем бирү программасы – Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының Социаль мәсьәләләр, хәйриячелек һәм коммерцияле булмаган секторны үстерү буенча комиссия инициативасы буенча ТР Иҗтимагый палатасы тарафыннан гамәлгә ашырыла торган секторара социаль партнерлыкта Социаль юнәлешле коммерцияле булмаган оешмалар Остазлык мәктәбе проектларының берсе.

Фотоальбомга сылтама: https://vk.com/album-28339705_301697793

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: