ТР Иҗтимагый палатасы әгъзалары Әлфия Вәлиева һәм Татьяна Мерзлякова «Эшкә хокук» инклюзив бизнес-форумында катнаштылар

2023 елның 30 гыйнвары, дүшәмбе

26 гыйнварда Казан шәһәрендә «Эшкә хокук» инклюзив бизнес-форумы узды, ул инвалид гражданнарга ярдәм итү белән шөгыльләнә торган дәүләт һәм муниципаль структуралар, бизнес-компанияләр, иҗтимагый һәм коммерцияле булмаган оешмалар вәкилләрен берләштерде.

Форум эшендә Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасыннан Социаль мәсьәләләр, хәйрия һәм коммерцияле булмаган секторны үстерү комиссиясе рәисе, «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» хәйрия фонды директоры Әлфия Вәлиева, шулай ук Социаль мәсьәләләр, хәйриячелек һәм коммерцияле булмаган секторны үстерү буенча комиссия рәисе урынбасары, «ИГЕЛЕКЛЕ КАЗАН» коммерцияле булмаган автоном оешмасы директоры Татьяна Мерзлякова катнашты.

Чара вакытында инвалид кешеләрне эшкә урнаштыру мәсьәләләре буенча консультация алу, Тотрыклы үсеш принципларын гамәлгә кертү кысаларында тормышка ашырыла торган компанияләрнең иң яхшы инклюзив тәҗрибәләре белән танышу, инвалид булган кешеләргә уңышлы профессиональ карьера төзү тәҗрибәсе белән уртаклашу мөмкинлеге бирелде.

Әлеге чараны Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы ярдәме белән «МЕГА» Россия сәүдә үзәкләре челтәре оештырды. «МЕГА» сәүдә үзәге идарәчесе Лиана Сираҗетдинова үз чыгышында Мәскәү шәһәренең «Перспектива» инвалид кешеләрнең төбәк иҗтимагый оешмасы белән берлектә агымдагы елның II кварталы башына эшкә урнашуда инвалид булган кешеләргә ярдәм итү өчен адым саен инструкция белән экскурсовод чыгарылуы турында сөйләде.

Әлфия Вәлиева фикеренчә, сәүдә-күңел ачу үзәгендә инвалид гражданнарны эшкә урнаштыру – бүгенге көндә уникаль вакыйга булып тора һәм компаниянең социаль җитлеккәнлеген күрсәтә. Тикшеренүләр нигезендә махсус ихтыяҗлары булган кешеләр өчен позицияләрнең артуының соңгы елларда тотрыклы тенденциясен исәпкә алып hh.ru күпчелек белгечләр өчен эш урынын сайлаганда, доминант критерийларның берсе-оешманың ESG эшчәнлеге. Үз чиратында, бизнес-компанияләр өчен социаль инвестицияләр кулланучылар ихтыяҗын һәм эшлекле абруен күтәрүгә ярдәм итә. Һичшиксез, Хезмәт потенциалын нәтиҗәле файдалану, махсус ихтыяҗлары булган гражданнарны эш белән тәэмин итүне арттыру өчен яңа эш урыннары булдыру эшсезлек дәрәҗәсен киметүгә, димәк, Татарстан Республикасының тотрыклы икътисадый һәм социаль үсешенә ярдәм итәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: