Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасында Россия җәмгыяте үсешенә заманча чакыру шартларында социаль-гуманитар белем бирү һәм агарту турында фикер алыштылар

2022 елның 15 октябре, шимбә

2022 елның 14 октябрендә Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасында «Россия җәмгыяте үсешенә хәзерге заман чакырулары шартларында социаль-гуманитар белем бирү һәм агарту» темасына түгәрәк өстәл узды.

Республика Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева традиция буенча сәламләү сүзе белән түгәрәк өстәлне башлап җибәрде.

Түгәрәк өстәлнең модераторы булып Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы эксперты, профессор, В.Г. Тимирясов исемендәге КИУ ректоры киңәшчесе Олег Агапов чыгыш ясады. Ул шулай ук катнашучыларга гуманитар суверенитетның гражданнар манифесты турында сөйләде.

Түгәрәк өстәл кысаларында чорның гуманитар һәм социаль сынауларына җавап бирү, санкцияләр шартларында Россия икътисадына чакыру интерпретациясендә социаль-икътисади академик бергәлек бурычлары, заманча геосәяси процессларны анализлау өчен сәяси, тарихи, социологик һәм культурологик белемнәр урыны һәм роле турында фикер алыштылар. Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы эксперты, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутаты, профессор, В.Г. Тимирясов исемендәге КИУның беренче проректоры Игорь Бикеев традицион Россия рухи-әхлакый кыйммәтләрен саклау һәм ныгытуның хокукый аспектлары турында сөйләде, Татарстан Республикасы Үзәк сайлау комиссиясе рәисе киңәшчесе Роман Беляков югары мәктәптә иҗтимагый фәннәр статусын ныгытуда координацион органнарның роле турында сөйләде.

Профессор, Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы эксперты Андрей Тузиков 2022 елның мәгълүмати сугышы турында сөйләде. доцент, М.В. Ломоносов исемендәге МДУ фәлсәфи факультеты деканы, Россия Иҗтимагый палатасы әгъзасы турында “эпоханың гуманитар һәм социаль чакыруларына җавап бирү урыны һәм роле” темасы белән сөйләде.

Түгәрәк өстәл кысаларында Татарстан академия җәмәгатьчелеге өчен граждан-патриотик белем бирүне үстерү һәм агарту практикалары буенча тәкъдимнәр эшләнде, алар 2023 елда кулланылачак.

Чарада Татарстан Республикасының фәнни җәмәгатьчелеге вәкилләре, Россия һәм Татарстан Иҗтимагый палатасы әгъзалары һәм экспертлары, шулай ук республиканың профильле коммерцияле булмаган оешмалары җитәкчеләре катнашты.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: